Napędy do bram – automatyka do bram

Bramy wjazdowe mogą być otwierane ręcznie, ale coraz częściej stosuje się do tego specjalny napęd do bram, który sprawia, że czynność ta jest wygodniejsza i praktyczniejsza. Można także zaoszczędzić sporo czasu, który trzeba by było poświęcić na wsiadanie i wysiadanie z samochodu i ręczne blokowanie wjazdu. Napędy do bram można dopasować właściwie do każdego jej typu, sposobu otwierania oraz ciężaru.
Bramy wjazdowe są niezbędne dla każdego właściciela posesji, który chce chronić swój prywatny teren przed intruzami. Otwiera się je wtedy, kiedy chce się wjechać lub wyjechać, natomiast w pozostałym czasie brama pozostaje zamknięta.

Napędy i automatyka do bram skrzydłowych

Napęd do bram skrzydłowych i automatyka do bram przesuwnych trzeba wybrać tak, aby działał szybko, nie zacinał się i nie wymagał wychodzenia z auta. Typ instalowanej bramy powinien być wybrany na długo przed stawianiem garażu lub grodzeniem posiadłości. Istotną rolę, jeśli chodzi o napęd do bram, odgrywa sterownik. Może on mieć postać włącznika automatycznego, czyli takiego, który będzie uruchamiał silnik do bramy o wybranej godzinie. Może być także bez układu sterowniczego, obsługiwany przy pomocy pilota, bezprzewodowego.
Elektryczne napędy do bram stosowane w domach są to układy, których częstotliwość pracy jest stosunkowo mała. Są one montowane głównie w bramach wejściowych lub garażach.

Napędy do bram przesuwnych – bram garażowych

Jeśli chodzi o napędy do bram cena ich uzależniona jest głównie od ich rodzaju, od funkcji, które posiadają, a także od rodzaju bramy. Warto postawić tu na sprawdzonych producentów, ponieważ brama ma służyć przez wiele lat. Jednak cena nie będzie tu głównym kryterium. Wybierając napędy do bram garażowych należy zwrócić uwagę przede wszystkim na napięcie i prąd zasilania oraz na prędkość pracy, którą określa się w centymetrach na minutę. Ważna jest również temperatura pracy i stopień ochrony układu, czyli informacja określająca, jak napęd jest zabezpieczony przed działaniem wilgoci i pyłów.
Napędy do bram są to zaawansowane układy elektryczne, mechaniczne, które funkcjonują w oparciu o impulsy przychodzące z zewnątrz. Zbudowane są z elementów wykonawczych, czyli silnika i przekładni oraz elementu sterowego. Podstawą tego ostatniego jest odbiornik fal radiowych, a także przełącznik elektryczny.
Elektryczne napędy do bram działają bardzo prosto. Sygnał, który przychodzi z zewnątrz ma postać fal radiowych, przesyłanych bezpośrednio z pilota do anteny odbiorczej. System przekaźników, który znajduje się w układzie tranzystorowym, zwalnia blokadę i uruchamia bieg silnika w ściśle określonym kierunku. Silniki napędów montowane są przeważnie wraz z jednostopniową przekładnią ślimakową, która ma końcówkę odpowiednio wyprofilowaną. Zazębia się ona z listwą, która znajduje się w dole bramy. Wszystkie elektryczne napędy do bram posiadają blokady elektromechaniczne, uniemożliwiające otwarcie bramy poza określony punkt. Podczas zamykania bramy zasady te działają tak samo, tylko w drugą stronę.

Napędy i automatyka do bram

Elektryczne napędy do bram można podzielić ze względu na ich zastosowanie. Wyróżnia się tu dwa podstawowe rodzaje, napęd do zastosowań domowych i do zastosowań przemysłowych.
Napędy używane w przemyśle to urządzenia, które mają sporą częstotliwość pracy. Stosowane są przeważnie w dużych halach produkcyjnych, gdzie wymagane jest częste otwieranie i zamykanie. Można je także wykorzystywać jako napędy bram wewnętrznych, które mają za zadanie oddzielić poszczególne pomieszczenia hal produkcyjnych. Dodatkowo można rozważyć montaż bram dwuskrzydłowych
Bramy garażowe i wejściowe występują w kilku rodzajach. Bramy garażowe uchylne, zwane także płytowymi, stanowią integralną całość. Jest to możliwe, ponieważ płytę tę odchyla się ukosem do przodu. Rozwiązanie to jest idealne zwłaszcza dla właścicieli dużych pojazdów.
Bramy garażowe segmentowe można podzielić na górne i boczne, ze względu na ich sposób zwijania. Zaleta tego typu rozwiązań jest fakt, że można je zabudować. Dzięki segmentowości bramy te zapewniają całkowitą szczelność i warto wybrać je tam, gdzie garaże są ogrzewane.
Bramy garażowe rolowane przypominają żaluzję, a ich główną zaletą jest to, że zajmują one mało miejsca, są tanie w eksploatacji i łatwe w obsłudze. Bramy garażowe rozwieralne z kolei to najstarsza forma, drzwi mogą być tu otwierane na boki często są nazywane bramami z ramieniem łamanym. Zamontowanie elektrycznego napędu może dostarczyć wiele trudności.

Napęd do bram skrzydłowych

W przypadku bram zewnętrznych najpopularniejsze są napędy do bram skrzydłowych. Są one różnorodne i trzeba zwrócić uwagę na wszystkie istotne elementy. Najważniejsze to napięcie zasilania, które może wynosić 24V lub 230V. Wysokie napięcie wykorzystywane jest przy bramach o dużej masie. Ważny jest także czas otwarcia skrzydła. Jest to parametr, który określa się na podstawie czasu potrzebnego, aby skrzydło wykonało pełny ruch 90 stopni.
Napędy do skrzydeł przesuwnych to drugi rodzaj, który wykorzystuje się do bram zewnętrznych. Najistotniejszym czynnikiem jest waga samej bramy oraz obciążnika, który jest do niej zainstalowany. Najważniejszymi parametrami będą tutaj: masa bramy i średnia przesuwu. Ten ostatni parametr określa prędkość przesuwania danej bramy.

Napęd do bramy przesuwnej

Wybierając napęd do bramy przesuwnej, warto poszukać takiego rozwiązania, które umożliwią częściowe otwarcie bramy. Trzeba także zwrócić uwagę na zabezpieczenie układu, który ma chronić przed przeciążeniem układu. W napędzie takim istotna jest możliwość regulacji czasu pauzy oraz możliwość podłączenia urządzeń zewnętrznych. Można także zamontować tu klawiatury kodowane, czytniki kart dostępu oraz listwy krawędziowych, a także lamp ostrzegawczych.
Montaż napędu do bram najlepiej zacząć od współpracy z elektrykiem, który poprowadzi odpowiednio przewody bezpośrednio do bramy. Następnie montuje się słupki. W prawidłowym umieszczeniu wsporników pomoże na pewno dołączona instrukcja. Potem montuje się siłowniki. Po odpowiednim ich umieszczeniu trzeba sprawdzić czy brama otwiera się i zamyka bez problemu. Po zamontowaniu wszystkich elementów elektromechanicznych można przystąpić do kolejnych etapów, którymi będą zamontowanie programatora, fotokomórek itd. Po zakończeniu wszelkich prac należy kontrolnie sprawdzić podłączenie wszystkich przewodów.