Wybór napędu do bramy przemysłowej

Poszukiwanie napędu do bramy przemysłowej to coś, co z pewnością może wzbudzać skrajne opinie. Jaka jest rzeczywistość? Co możemy powiedzieć o poszukiwaniu napędu do bramy przemysłowej?

Komfortowe użytkowanie

Co się dzieje, kiedy mamy do czynienia z automatyczną bramą? Można przypuszczać, że wiele osób od razu myśli o komforcie użytkowania. Takie myślenie można zrozumieć, ale jednocześnie trzeba pamiętać o wyborze napędu. Wybór napędu nie jest bez znaczenia!

Napędy do bram przemysłowych

W ten sposób dochodzimy do poszukiwania odpowiedniego napędu. Warto też wiedzieć, że obecnie napędy do bram przemysłowych są standardem. Tym samym zawsze możemy spodziewać się jakiegoś rozwiązania. Oczywiście powstaje jednak pytanie, czy będzie to coś na miarę oczekiwań?

Odnoszenie się w tym momencie do konkretnych propozycji nie ma większego sensu. Po prostu trzeba wiedzieć, jakie kryteria mają znaczenie. Naturalnie jest to kwestia, w przypadku której możliwe są różne poglądy, ale spróbujmy sobie wszystko uporządkować.

Do istotnych spraw możemy zaliczyć:

– rodzaj,
– wielkość,
– ciężar,
– częstotliwość,
– warunki.

To pokazuje, że nie można koncentrować się wyłącznie na oczekiwaniach. Oczekiwania są ważne, ale przede wszystkim trzeba wiedzieć, czego się szuka. To priorytet.

Nie trzeba zaliczać się do ekspertów, aby zauważyć, że są przeróżne napędy do bram. Niemniej jednak przyjrzyjmy się szczegółom. Warto dysponować trochę większą dawką informacji.

Rodzaj bramy wpływa na to, jaki typ siłownika powinien zostać użyty. Warto również mieć świadomość tego, że mowa o sprawie, przy której nie powinno być niejasności. Producent jasno wskazuje, do jakiego rodzaju bramy dane urządzenie jest przeznaczone. W ten sposób dochodzimy do wielkości i ciężaru. Odpowiedni dobór napędu do bramy jest wtedy, kiedy uwzględniamy wiadomość o ciężarze. Modele przemysłowe zazwyczaj mają duże rozmiary i mocne konstrukcje. Producenci często określają wymiary, powierzchnię i maksymalną masę bramy. Istotne jest też to, że przed zakupem należy zapoznać się ze specyfiką urządzenia. Przy częstotliwości użytkowania sytuację można uznać za stosunkowo prostą. Im intensywniejsza praca mechanizmu, tym szybciej możemy rozmawiać o zużyciu. Warte zapamiętania jest też to, że w środowisku przemysłowym najczęściej mamy minimum 50 cykli na dobę. Tym samym konieczna jest konstrukcja, która będzie odpowiednio dopasowana. Poza tym należy mieć na uwadze, że do parametrów określających cechy napędu znajdziemy maksymalną liczbę cykli dobowych. Oczywiście jest to liczba, której pod żadnym pozorem nie można lekceważyć. Przez warunki pracy trzeba rozumieć choćby skupienie się na czynnikach atmosferycznych. Być może dla niektórych osób wydaje się to dziwne, ale realia są takie, że w zakładach przemysłowych można spodziewać się zapylenia. Jeżeli dochodzi do zapylenia, wszystkie elementy mechanizmu powinny zapobiegać przedostawaniu się pyłów. Dobrze też zastanowić się nad wilgocią – czy wilgoć nie jest dość częstym problemem? Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że szczelność napędu określa kod IP.

Inne istotne kwestie

To wszystko powinno stanowić ogromną pomoc podczas wybierania napędu bramy przemysłowej. Niemniej jednak należy pamiętać, że na tym nie koniec. Jest jeszcze wiele rzeczy, którym wypada się przyjrzeć.

Świetnym przykładem jest prędkość. Szybkość ma znaczenie – to nie powinno nikogo dziwić. Niemniej jednak wiele osób może nie mieć pojęcia o tym, jak duże jest to znaczenie. Weźmy sobie pod uwagę koncentrowanie się na prędkości otwierania i zamykania bramy. Kwestia ta pewnie raczej nie jest często poruszana, a w niektórych przypadkach znaczenie ma każda sekunda. Skoro jesteśmy przy prędkości, dobrze także zastanowić się nad regulowaniem podejmowanych działań. Tak się składa, że wiele typów napędów pozwala na to, aby regulacja prędkości pracy była płynna i łatwa. Warte odnotowania jest też to, że mowa o określonym zakresie regulacji. Do istotnych wiadomości można także zaliczyć dodatkowe zabezpieczenia, funkcje centrali sterującej i parametry głównego zasilania napędu.

Napędy do bram przemysłowych mogą być bardzo różne.